sannaveronicasvensson

Alla inlägg under augusti 2017

Av Sanna Svensson - 14 augusti 2017 19:43

Idag pimpade vi till vår husmanskostmiddag med nya tallrikar. En av dom presenter som jag fick när jag fyllde år. Mycket fina!

Av Sanna Svensson - 13 augusti 2017 23:51

Gårdagen var riktigt bra! Den började ganska segt då vi bara var i Selja hela förmiddagen och delar av eftermiddagen. Då gjorde vi typ ingenting. Lucas spelade, såklart, massa Zelda och jag och Marcus kollade på.

På eftermiddagen kom moster och hennes barn och då åt vi lite tårta för att fira att jag har fyllt år.

Efter det åkte jag och Marcus ner på stan. Vi kollade på dom som gick i mål efter att ha cyklat 9 mil, imponerande! Jag köpte en t-shirt och sen fördrev vi tiden fram till 18 då vi hade bokat bord på Wasastugan tillsammans med syster & Co och pappa och Anki. Innan middagen fick jag en jättefin lampa som jag ska visa när den har fått en plats här hemma.

Middagen var ljuvlig! Jag åt entrecot med bea och pommes. Ljuvlig mat och perfekt sällskap kan ju inte bli fel!

Efter middagen följde vi med pappa och Anki hem och åt efterrätt, myste och Marcus fixade med pappas teknikprylar. Sen hade klockan blivit sent och vi åkte hem för att sova.

Ja, där har ni min gårdag i stora drag.

Världens finaste Alicia!

Av Sanna Svensson - 13 augusti 2017 14:27

Nu beger vi oss söderut igen. Efter 1,5 vecka med nära och kära. Härliga middagar, bröllop, familjemys och ständig i och ur- packning har förgyllt denna semestertripp. Vår bil har lite varit vårt hem under den här tiden, vilket kanske syns på bilden. Nu återstår bara några frågor:
1, Hur mycket har vi glömt kvar på alla ställen?
2, Hur ska vi få med oss allting in i lägenheten?
3, Hur kan man ha så mycket saker när man bara är två personer+en hund?

En sammanfattning av gårdagen och dagen kommer senare! Hörs hej så länge!


- Keaton, hoppas att du har det bra där bak, haha.

Av Sanna Svensson - 12 augusti 2017 00:08

Vi klarade det! Och vilken dag vi hade. En underbar solig dag med massa kämparglöd och vinnarskallar!

Vi var i Oxberg i god tid så vi hann äta lite, träffa en kompis och göra oss redo. Vi var båda lite nervösa innan vi skulle dra iväg. Båda är småsjuka och vi har inte direkt tränat bra inför det här, menmen. Men så fort vi hade kommit igång så kändes det bra och kul. Och när vi väl hade passerat mördarbacken i Oxberg så var det bara att köra. Resan mot Mora var svettig, jobbig och härligt. Bitvis stod mjölksyran mig upp i halsen. Men i partier var det riktigt härligt att bara trampa på. Efter drygt 2h och 20 min kom vi imål. Lyckliga och nöjda. Svettiga och stela.

Efter vi kom imål mötte vi upp mamma, Lucas och Robert. Sen hämtade vi Keaton. Efter det åt jag och Marcus mat. Det var det sista som behövdes för att knocka oss. Vi däckade i sängen i en timme drygt.

När vi hade vaknat till åkte vi till Kråkberg och badade och myste på i solen. Underbart att äntligen få bada i en sjö!

Efter badet gjorde vi oss klara för att äta middag ute på stan. Lucas gjorde oss sällskap när vi åt hamburgare. Vi avslutade kvällen med en glass på kajen. Bättre kväll än så blir det nog inte med grabbarna.

Efter att Lucas hade somnat så kollade jag och Marcus på lite tv. Eller ja, Marcus kollade och jag slumrade nog till mer än jag var vaken, haha. Det har varit en underbar dag, men det ska bli skönt att krypa ner i sängen nu.

Av Sanna Svensson - 11 augusti 2017 08:08

Nu sitter vi i bilen påväg mot Oxberg och Cykelvasan. Starten för oss går 10:05 och sen ska drygt tre mil avverkas innan vi är tillbaka i Mora igen.

Av Sanna Svensson - 8 augusti 2017 22:52

Eftermiddagen och kvällen tillbringades med ett fiskespö i handen. Först fiskade vi under en bro. Där fick Marcus tre fiskar, två abborrar och en gädda. Jag fick ett bottennapp.

Sen åt vi lite middag innan vi åkte ut med båten. Det var helt spegelblankt på sjön. Då var det min tur att få napp. En gädda. En stor gädda. Tyvärr så ramlade den av från håven innan vi hann få in den i båten. Aja, jag tar den om några år igen. ;) ungefär samtidigt som jag fick gäddan, så blev Marcus stucken av en geting. Dramatiskt värre!

Mycket mer än så blev det inte. Inte mer än att vi fick ro in, så snöret till båtmotorn gick av i samma drag som den startade. Haha, ibland har man flyt.

Lite bilder från våra två fisketurer:

Av Sanna Svensson - 8 augusti 2017 15:50

Idag tog vi en rejäl sovmorgon. Och det var så skönt att få sova ut, utan ett ställt alarm. Sen dess har vi ätit frukost, handlat i butik och marknad och ätit lunch på kondis. Jag använde upp ett presentkort, alltid lika roligt att handla för presentkort!

Vad vi ska göra mer idag vet jag inte. Vi hade tänkt gå i skogen, men det är väldigt växlande väder så vi får se! Det är iallafall väldigt skönt att bara vara.

Av Sanna Svensson - 7 augusti 2017 19:07

På lördagen var det dags för Sebbe och Maria att få varandra på riktigt, och vi var inbjudna för att dela den dagen med dom. Vigseln i kyrkan var jättefin med musik och härlig stämning.

Efter det åkte vi till Storön där middagen och festen skulle vara. Maten var helt fantastisk!! Råraka med löjrom och sashimi med sjögräs serverades till förrätt. Jag tänkte att det här inte skulle vara något för mig, men oj så gott det var! Till varmrätt serverades oxfilé, potatispuré, sparris, sås och majonnäs. Allt detta var smaksatt med underbara smaker. Det ända minuset för min del för att oxfilén var röd... Till efterrätt blev det citronslush. Citronsorbet, vodka och prosecco. Ljuuuuvligt!

Middagen varvades med tal och annan underhållning. Efter middagen blev det musik, dans och tårta.

En fantastisk dag och natt som också får sammanfattas lite i bilder. Tyvärr knäppte jag inte så mycket bilder som jag hade önskat.

Och avslutningsvis, stort grattis till brudparet! #sebbemaria2017

Presentation

Fråga mig

0 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
  1
2
3
4
5
6
7 8
9
10
11 12 13
14 15 16 17
18
19 20
21
22 23 24
25
26 27
28
29
30 31
<<< Augusti 2017 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Länkar

Arkiv


Ovido - Quiz & Flashcards